Lenovo Legion Pro 5 16IAX10 (83F3000PUS)
Core Ultra 7 255HX ( Threads 20 , 5․2 GHz )/16 in/2560x1600 WQXGA /16 DDR5 GB/1 TB/NVIDIA GeForce RTX5070 8GB
760 000 ֏
840 000 ֏
Price 820 800 ֏
Monthly 31 008 ֏
Term 36 Month
Add to Wishlist
| Color | Black |
|---|---|
| Processor | Intel Core Ultra 7 255HX (Հոսքեր՝ 20 , 5․2 ԳԳց) |
| Screen | 16 in |
| Screen resolution | 2560x1600 WQXGA |
| RAM | 16 DDR5 GB |
| SSD storage | 1 TB |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX5070 8GB |
| Touch screen | No |
| Rotating screen | No |
| Login/Logout | AUX Type-Cx2 USB 3.0 LAN HDMI |
| Camera | 5 MP |
| Backlit keyboard | Yes |
| Audio system | Harman Kardon |
| Operating system | Windows 11 |
| Warranty | 12 month |