Lenovo Legion 5i 15IRX10 OLED (83LYCTO1WW)
Core i9 14900HX ( Հոսքեր՝ 32 , 5.8 ԳԳց )/15,6 In/2560x1600 WQXGA/16 GB DDR5/1 TB/Nvidia GeForce RTX5070 8GB
776 000 ֏
850 000 ֏
Price 838 080 ֏
Monthly 31 661 ֏
Term 36 Month
Add to Wishlist
| Color | Black |
|---|---|
| Processor | Core i9 14900HX ( Հոսքեր՝ 32 , 5.8 ԳԳց ) |
| Screen | 15.6 in |
| Screen resolution | 2560x1600 WQXGA |
| RAM | 16 GB DDR5 |
| SSD storage | 1 TB |
| Graphics card | GeForce RTX 5070 8GB |
| Touch screen | No |
| Rotating screen | No |
| Login/Logout | AUX HDMI LAN Type-Cx2 USB 2.0 USB 3.0 |
| Camera | 5 MP |
| Backlit keyboard | Yes |
| Audio system | Nahimic Audio |
| Operating system | Windows 11 |
| Warranty | 12 month |